Advent Vácott és Verőcén – 2024.12.08
Advent második vasárnapján hűvös, ködös, borongós időben, de jó hangulatban találkoztunk a Nyugati pályaudvaron. A MÁV szolgáltatásairól ezen a napon semmi rosszat nem mondhattunk. Mindenhova pontosan indultunk és pontosan érkeztünk. A vonaton Mikulásos csokit kaptunk Ilditől és Klári is édességgel köszönte meg a születésnapi jókívánságokat.
Vácra érkezve egyenesen a Karácsonyi vásárhoz siettünk, ahol még álmosan nyitogatták az árusok a bódéikat. A forralt bort, puncsot és kávét árulók viszont már csábították a vendégeket. Mivel szabadprogram volt, O.Marikával mi is kávéval indítottunk. Mindenki az érdeklődésének megfelelő programot választotta.
Négyen a MEMENTO MORI kiállítást néztük meg a városi múzeumban.
(Nem éppen karácsonyi hangulathoz való program, de akit ez érdekel…)
1994-ben Vácon, a Domonkos templom helyreállítási munkálatai során a templom alatti kripta több mint 150 évvel ezelőtt elfalazott lejáratára bukkantak az építők. A megtalált kriptában 262, többnyire jó állapotú színes, díszített koporsóban a 18. század középső harmadától kezdődően, illetve a 19. század elején elhunyt és betemetett, a különleges klímának köszönhetően jó állapotban fennmaradt, spontán mumifikálódott váci polgárok testei nyugodtak; férfiak, nők, gyermekek, mesteremberek, szerzetesek, papok, katonatisztek, hivatalnokok. Lementünk a kripta mélyében és ott díszes fakoporsókat és három mumifikált emberi maradványt láttunk. A kísérőnk azt is elmondta, hogyan azonosították az elhunytakat. Nagyon érdekes volt. Megnéztük még a sírokból előkerült szakrális tárgyakat, majd feljöttünk a friss levegőre.
Ezt követően találkoztunk néhány már jóllakott sporttársunkkal és kellemesen sétáltunk a Duna parton. Még egy elszánt kajakost is láttunk evezni a folyó közepén. Ildi és Feri közben Katikára várt, aki egy későbbi vonattal érkezett. Ezután tejes létszámmal az állomásra siettünk és felszálltunk a Verőcére tartó vonatra. Le sem ültünk, mert a következő megállónál már vége volt az utazásnak.
A kedves, hangulatos faluból keveset láthattunk, mert rövid séta után megérkeztünk a református imaházba, ahol Ildi régi kollégája férjével együtt már várt minket. Pék Mari, a 83 éves kiváló festőművész kedvesen, fiatalosan fogadott bennünket. Elmondta, hogy 75 éves korában egy három napos jobb agyféltekés tanfolyamon tanulta a festészetet. Azóta is képzi magát és csodálatos képeket fest. Amíg az előadását hallgattuk szemléltük a képeit. Mindenkinek más volt a kedvence, nekem a pipacs illetve egyéb virágok tetszettek a legjobban. Nem csak nézelődtünk, hanem nagyon finom süteményeket is kóstoltunk.
– Siklós Juli
Többen, kifáradva a téli sétától, úgy döntöttek, hogy nem várják meg a további programot, és hazaindultak.
Mi, akik maradtunk, lesétáltunk a vízpartra, megnéztük a híres Verőcei támfalas házakat, amiket Ybl Miklós kezdett el építeni. A Duna alacsony vízállása miatt sétálhattunk a támfalak alatt, és elképzeltük, milyen tragédia árvízkor a magas vízállás miatti károk ezekben a szép épületekben. Láttunk is több helyen homokzsákokat, amik még ott maradtak a legutóbbi árvíz után.
Visszatérve a fő térre, néztük az előkészületeket a Gyertyagyújtás programra. Melegedő tüzeket gyújtottak, a mellettünk lévő cukrászdából kitelepültek forralt borral, teával, hogy a program végén megvendégeljék a néző seregletet. Sajnos mi ebből már nem részesültünk…
Nemsokára el is kezdődött a program. Három helyi egyházfő tartott hosszabb-rövidebb beszédet, majd meggyújtották a 2. adventi gyertyát. Utána gyerekek adtak elő kisebb műsort, majd egy asszonykórus akarta a nézőket megtanítani valamilyen egyházi énekre. Na, itt adtuk fel.
Még elsétáltunk a vonat indulása előtt a Gorka múzeum kertjében lévő nagyon hangulatos ’Zsengélő Café’-ba,(A magyar kerámiaművészet megújulásában Gorka Géza úttörő szerepet játszott: munkássága nyomán európai színvonalra emelkedett a hazai kerámia és világszerte ismertté vált.)
Szomjunkat oltva mentünk a vasútállomásra, ahol a vonat pontosan érkezve repített minket vissza a Nyugatiba.
Hideg, de szép nap volt…
– Székei B. Ildi